ADANA ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

ABİDE-8 2018 Araştırması Açık Uçlu Madde Puanlama Çalışması

4/8 Haziran 2018 tarihlerinde yapılacak.
ABİDE-8 2018 Araştırması Açık Uçlu Madde Puanlama Çalışması

ABİDE Araştırmasının Genel Amacı Nedir?

ABİDE araştırmasının genel amacı, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin zihinsel becerilerinin ortaya konulması ve öğrencilerin başarılarıyla ilişkili öğrenci, öğretmen ve okul özelliklerinin belirlenmesidir. Bu genel amaç kapsamında ulaşılması hedeflenen alt amaçlar ise şunlardır:
• 8. sınıf düzeyinde öğrencilerin Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilgiler alanlarında zihinsel becerilere ne ölçüde sahip olduklarını belirlemek,
• Öğrencilerin başarılarını etkileyen duyuşsal, aile ve okul özelliklerini ortaya koymak,
• Öğrencilerin puanlarının karşılık geldiği yeterlik düzeylerinin olduğu ve puanların anlam kazandığı bir değerlendirme sistemi kurmak,
• Yeterlik düzeylerinin belirlenmesinden sonra periyodik olarak uygulanacak bu çalışma ile süreç içerisinde eğitimde gelişimi ve üst yeterlik düzeyine ulaşan öğrenci sayısını ortaya koyabilmektir.

SIKÇA SORULAN SORULARA CEVAPLAR

Soru : Çalışmanın içeriği ve yöntemi nedir?
Cevap : ABİDE-8 2018 Araştırmasında yer alan açık uçlu maddelerin puanlaması yapılacaktır. Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilgiler branşlarından 25´er öğretmen ve 2 üst puanlayıcı öğretmen görev alacak. Her bir açık uçlu madde iki puanlayıcı tarafından puanlanacak. Her iki puanlayıcının aynı puanı vermemesi durumunda üst puanlayıcı son kararı verecektir.

Soru : Puanlama çalışması hangi tarihlerde ve nerede yapılacak?
Cevap: 4/8 Haziran 2018 tarihleri arasında Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından belirlenecek olan, şehir merkezinde herkesin kolay ulaşacağı okul/kurumlarda yapılacak.

Soru : Bu çalışma için ek ders ödenecek mi?
Cevap : Bu tarihlerde öğretmenlerimiz zaten okullarında görevli olduklarından ayrıca bir ek ders ödemesi yapılamamaktadır. Katılımcılar ilgili tarihlerde görevli izinli olup okullarında okutmakla yükümlü oldukları dersi okutmuş sayılacaklar. Katılımcılar için valilik oluru alınacaktır.

Soru : Bu çalışmaya katılmanın artısı nedir?
Cevap : Bakanlığımızın büyük önem verdiği bir çalışmanın paydaşı olarak projeye katkıdabulunmuş, çoktan seçmeli maddelerle tanışmış ve mesleki gelişiminize katkı sağlamış olacaksınız. Bakanlığımız tarafından düzenlenen merkezi kurs/seminer/çalıştay v.b. eğitimlere merkezimiz tarafından gerektiğinde bu çalışmaya katılanlardan isimler verilecektir.

Başvuru formunu doldurmak için TIKLAYINIZ

Puanlama ile ilgili kılavuzlar ve sunumlar için TIKLAYINIZ

 

Bizi Facebook´ta takip etmek için https://www.facebook.com/groups/adanaodm/

SARIHUĞLAR MAH. 88017 SK. ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ BLOK NO 3/2 SEYHAN / ADANA - 0

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.